ORGANIZAČNÉ

POKYNY

A INFORMÁCIE

K PLAVBE

Plavba bude trvať jeden týždeň a na každý deň je pripravený zaujímavý program. Spoznáte chorvátske more z úplne iného pohľadu – uvidíte jeho najkrajšie miesta, uvidíte panenskú prírodu, čisté zátoky a miesta kde sa autom a ani peši nedostanete, miesta ktoré vám cestovné kancelárie nedokážu ponúknuť.

 

Čaká na vás krásne dobrodružstvo – zažijete skutočnú silu vetra a morských vĺn
a naučíte sa ovládať naozajstnú morskú loď,  čítať mapy, určovať kurz, využívať vietor pre pohyb lode, dosiahnuť určený cieľ plavby, kotviť, ovládať loď pomocou motora a mnohé ďalšie námornícke zručnosti. Verím že vás to zaujme a stanú sa
z vás skutoční moreplavci. Počas plavby bude veľa priestoru aj na rozhovory, kúpanie a užívanie si krásnej prírody. Strava a spanie bude priamo na lodi.
A to celé budeme prežívať v Božej prítomnosti spoločne aj s kňazom, ktorý pre
nás pripraví zaujímavý duchovný program. Verím že zažijete veľmi príjemnú
plavbu a pobyt, kde načerpáte nové sily a poriadne oddýchnete.

 

1. TYP LODE

Plachetnica, kapacita 8 – 12 ľudí.

 

2. UBYTOVANIE A VÝBAVA LODE

Ubytovanie je zabezpečené priamo na lodi v 3 – 5 oddelených dvojlôžkových kajutách. Ďalšie 2 lôžka sú v spoločnom salóniku lode. K dispozícii je kuchynská linka s drezom na umývanie riadu so základnými kuchynskými potrebami (príbor, nôž, vareška, taniere, poháre, hrnčeky, hrnce, panvica). Samozrejmosťou je nerezový plynový 2-platničkový varič s trúbou a priestranná chladnička. Lode disponujú 1 – 2 kúpeľňami s WC.
Elektrika je riešená autobatériou s výstupom na 12V. K dispozícii budeme mať tiež adaptér na 220V – na dobíjanie mobilov a fotoaparátov. Dlhodobé zaťaženie batérie nie je vhodné a môže viesť k vybitiu. Neplatí pri státiach v marínach, kde využitie zdrojov závisí od množstva el. výstupov na lodi. Loď disponuje dlhým elektrickým káblom pre nabíjanie v marínach.

 

3. CENA ZA PLAVBU

Cena je od 350 do 450 € / osoba a týždeň
Cena je pohyblivá a závisí od ceny prenájmu lode, termínu a miesta plavby
a ďalších povinných výdavkov spojených s akciou a aj od počtu prihlásených osôb. Po uzavretí prihlášok a rozpočítaní všetkých nákladov na prihlásených záujemcov, vám včas oznámime konečnú cenu účasti na osobu.

CENA OBSAHUJE: Prenájom lode, služby kapitána (skippera), poplatky spojené
s prenájmom lode, základné potraviny a nápoje na celý týždeň, poistenie lode.

CENA NEOBSAHUJE: Dopravu zo Slovenska do Chorvátska a späť, cestovné poistenie, výdaje spojené s prevádzkou lode (plavbou) – poplatky za kotvenie
a palivo pre loď.

 

4. AKO SA PRIHLÁSIŤ NA AKCIU A AKO ZAPLATIŤ ZA ÚČASŤ

Cez prihlasovací formulár odošlite svoju prihlášku. O pár dní po odoslaní prihlášky, dostanete mail s potvrdením zaregistrovania prihlášky a pokyn na úhradu zálohy 200 € prevodom na náš bankový účet. Riadne prihlásený budete až po zaplatení zálohy. Zvyšnú sumu je potrebné uhradiť mesiac pred začatím plavby prevodom na náš bankový účet. Pokyny k tejto platbe dostanete mailom.

 

5. STRAVA A NÁPOJE

Pripravujú sa zo spoločných zásob, ktoré sa kúpia zo spoločných financií pred cestou Príprava jedla sa realizuje priamo na lodi. Na príprave jedla sa podieľa celá posádka. Ak ma niekto z vás špeciálne nároky na stravu, prosím dajte to dostatočne dopredu vedieť, aby sme mohli prispôsobiť jedálny lístok. V sobotu večer zvykneme jesť jedlo z domu – rezne, koláče, bagety, a.t.ď. Takže kľudne si nabaľte z domu na cestu a prvý večer niečo dobré :)

 

6. POČASIE

Aj napriek tomu, že je Jadran období považovaný za oblasť s pomerne stabilným podnebím, odporúčame počítať s vetrom a dažďom. (viď. 8. Oblečenie)

 

7. HYGIENA, LIEKY A ZDRAVIE

K dispozícii sú 2 kúpeľne so sladkou vodou. Na lodi je základná lekárnička, ale nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate. Nepodceňujte intenzitu jadranského slnka a nezabudnite si so sebou vziať: opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom, slnečné okuliare (najlepšie polarizačné) a pokrývku na hlavu. V zátokach niektorých ostrovov, je podľa obdobia možná prítomnosť komárov, preto doporučujeme pribaliť repelent.

 

8. OBLEČENIE, BATOŽINA, ŠPORTOVÉ VYŽITIE – ČO SI VZIAŤ A ČO NEZABUDNÚŤ

Pribaľte si nepremokavý odev (najlepšie s kapucňou) alebo pršiplášť ľahkú bundu proti vetru a teplý sveter. Noci môžu byť aj chladnejšie. Kvôli občasnej manipulácii s lanami je dobré mať so sebou cyklistické rukavice.

Loďou sa dostanete do miest s najpriezračnejšou čistou vodou a tak potápačská maska, šnorchel a plutvy vo výbave určite každého z Vás poteší.

Dobrou voľbou je i karimatka, ktorá nesklame pri spaní vonku na palube pod jasnými hviezdami. Tiež štuple do uší, pre tých unavenejších, môžu mať pri bujarých večeroch, alebo chrápajúcom susedovi cenu zlata. Ďalšie oblečenie je totožné s tým, čo si beriete k moru či vode.

Na lodi sa zásadne používa OBUV SO SVETLOU POGUMOVANOU PODRÁŽKOU.
Najlepšie staré tenisky, ktoré sa môžu aj zamočiť. Na lodi je niekoľko výstupkov
a lán a môže tak dôjsť k poraneniu nechránených nôh.

Do čoho to poskladať: Z dôvodu menšieho priestoru platí zásada: „čím menej,
tým lepšie“. Preto každú vec, ktorú si chcete pribaliť, zvážte! Najlepšou variantou pre zbalenie sú väčšie športové tašky, v ktorých sa dá prehľadne prehrabávať.
V žiadnom prípade neberte neskladný kufor alebo krosná !!!

 

9. PENIAZE

Najlepším spôsobom pre platenie je platba kartou (VISA, MASTER card). Stále ale existujú miesta, kde karty neakceptujú a preto je potrebné mať so sebou i hotovosť. Kuny je najvýhodnejšie zameniť v bankomate v Chorvátsku. Kurz je približne 1 Euro = 7,50 Kuna (vrátane všetkých kurzových a bankových poplatkov). Doporučujeme zobrať si so sebou hotovosť aj cca. 50 – 100 Euro.

Množstvo peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Je možné počítať s návštevou miestnej reštaurácie či "konoby". Cena jednej večere sa môže pohybovať okolo 50 – 200 Kn, pivo stojí cca 20 Kn. Ďalší výdavok môže predstavovať dodatočný nákup potravín, prípadne vstupné na historické pamiatky atď.

Po skončení plavby sa vypočítajú všetky spoločné dodatočné náklady spojené s plavbou (palivo, kotvenie a iné poplatky) a budú rozpočítané na každého pasažiera rovnako. Platbu si dohodnite s kapitánom lode.

 

10. POISTENIE

Loď a jej vybavenie sú poistené proti poškodeniu a stratám. Loď je poistená na zodpovednosť za škodu spôsobenú tretej strane. Posádka a osobné veci nie sú poistené. Odporúčame Vám preto uzavrieť príslušné poistenie (napr. liečebných nákladov, úrazové poistenie...). Nezabudnete si vybaviť cestovné poistenie.

 

11. CESTOVNÉ DOKLADY

Stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz a poprípade aj európsky zdravotný preukaz poistenca.

 

12. SPRÁVY DOMOV

Skontrolujte si, či máte u svojho mobilného operátora aktivovaný roaming.
Celé pobrežie Jadranského mora je plne pokryté signálom mobilných operátorov
a tak môžete pravidelne podávať „hlásenie“ domov.

 

13. BEZPEČNOSŤ

Pri pobyte na lodi dbajte na zvýšenú pozornosť. Paluba pri zamokrení môže kĺzať
a hrozí pád do vody. U neplavcov, ľudí trpiacich epilepsiou, srdcovými či inými chorobami je z hľadiska bezpečnosti povinnosť nosiť záchrannú vestu počas plavby. U ostatných je nosenie záchrannej vesty dobrovoľné, ale odporúča sa pri zhoršených poveternostných podmienkach. Vesty sú na lodi. Kolísanie lode môže
u niektorých členov vyvolať nevoľnosť. Z tohto dôvodu odporúčame obmedzenú konzumáciu kávy, cigariet a alkoholu. Za požitie  alkoholických nápojov, omamných látok a ich následkov, zodpovedá každý člen posádky osobitne. Celá posádka je povinná sa riadiť pokynmi kapitána lode.